Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
AKCEPTUJĘ

11. Moc

Symbole i interpretacja Wielkich Arkanów

      Zgodnie z tym, co zostało powiedziane przy karcie Koło Fortuny, kto wprawia w ruch koło losu, tworzące poprzez swój obrót ciąg przyczynowo-skutkowy i działanie, czego efektem może być dobro lub zło - ten ma świadomość swojej wolnej woli i roli, jaką odgrywa w wielkiej loterii życia. Ucząc się i korzystając z tej lekcji, człowiek ma możliwość wpływania na los i kontrolowania go, a nie tylko bycia naiwną ofiarą. To jest właśnie główne przesłanie i znaczenie karty Mocy, jedenastej w Wielkich Arkanach Tarota: nauczyć się określać konsekwencje czyjegoś i własnego działania, stać się panem przeznaczenia i panem samego siebie.


DELIKATNOŚĆ I WIELKODUSZNOŚĆ MOCY

      To nie siła fizyczna czy przemoc sprawia, że ktoś staje się panem zdarzeń i okoliczności, panem czyjegoś życia i losu. Ta karta jest symbolem siły psychicznej, wielkiego umysłu, moralności, kontrolowanej energii, pełnej świadomości, doskonałej miłości i dzielności duszy. Jest to jedna z najpiękniejszych kart w Wielkich Arkanach. Należy zauważyć, że ma ona powiązanie z jedenastą liczbą - literą Kabały, zwaną khaf, hebrajskim słowem oznaczającym "pierwszy", a także otwartą dłoń lub naczynie. Obydwie te rzeczy - otwarta dłoń i naczynie, stworzone są po to, aby przyjmować.
      Podążając za przykładem Ziemi, człowiek jest uwikłany we wzajemnie przeciwstawne działania, które otoczone są polem magnetycznym i ciałami niebieskimi, również wywołującymi podobne wpływy.
      Pomiędzy ludźmi wytwarzają się siły akceptacji i wstrętu, przyciągania i odpychania, a każdy z nas jest przyjmującym lub dającym. Dłoń jest najbardziej wrażliwym nośnikiem magnetyzmu (do którego często nawiązujemy, mówiąc o sile albo tchnieniu życia). W środku dłoni znajduje się punkt energii życiowej, który - zgodnie z chińską sztuką akupunktury i starożytną medycyną, jest wprost powiązany z sercem. Proszę spróbować poczuć go, wykonując proste ćwiczenie: połóż się na podłodze, oddychaj spokojnie przez kilka minut z rękoma lekko odsuniętymi od ciała (dłonie otwarte, palce rozluźnione). Zamknij oczy i skoncentruj swój umysł na dwóch punktach znajdujących się w środku dłoni. Już wkrótce powinieneś poczuć ciepło promieniujące z tych dwóch punktów, a niektórzy mogą nawet odczuwać palenie o intensywności zależnej od indywidualnych predyspozycji. Uczucie to pochodzi zarówno od własnych sił magnetycznych, jak też od energii, która nas otacza.
      Można powiedzieć, że poprzez te dwa punkty energii życiowej odbywa się nieustanna wymiana energetyczna: energia z zewnątrz wchodzi do środka, a energia wewnętrzna wydostaje się na zewnątrz. Następuje stałe, wzajemne odnawianie się, regeneracja, przyjmowanie i przekazywanie. Nieustanny, samonapędzający się ruch przypomina obracające się bez końca z góry na dół Koło Fortuny. Aby odnaleźć się w sercu tego ruchu, należy zdobyć nad nim mistrzowskie panowanie, a wówczas będziemy mogli przekazać dalej to, co otrzymaliśmy. Innymi słowy, ktokolwiek otrzymuje, staje się bogaty, a to bogactwo czyni z nas tych, którzy mogą nie tylko czerpać, ale i dawać - niejako w podzięce za otrzymane dary.
      Moc przedstawia wewnętrzne bogactwo, siłę duchową, otwartość i szczodrość! Wszystko, co pochodzi z serca, jest z natury wielkoduszne. To poprzez szlachetność i siłę miłości postać zilustrowana na karcie bez wysiłku otwiera i powstrzymuje pysk dzikiej bestii. Siła jej ducha i miłości wiedzie ją do zwycięstwa nad przemocą, agresją i dzikimi instynktami.


CZYTANIE KARTY

      Wyciągnięcie karty Mocy zawsze czyni z nas osobę panującą nad sobą i sytuacją. Mówi o tym, że jeżeli będziemy kierować wydarzeniami i okolicznościami w sposób pozytywny i z dobrym nastawieniem - to osiągniemy swój cel.

INTERPRETACJE KARTY MOCY

Znaczenia pozytywne:

 • odwaga
 • siła woli
 • pewność
 • zdecydowanie, stałość
 • samokontrola
 • panowanie nad instynktami
 • zwycięstwo osiągnięte poprzez szlachetne działanie
 • wewnętrzny spokój
 • moc
 • Znaczenia negatywne:

 • sztywność
 • autorytaryzm
 • surowość
 • odmowa odejścia
 • upór
 • konserwatyzm


 • ATRYBUTY: MOC
  karta tarota Moc Jedenasta karta Tarota

  Litera:
  C

  Numer:
  20

  Znaczenie:
  siła ducha, odwaga

  Słowa-klucze:
  moc, kontrola, dominacja, wykonanie, ukończenie, miłość

  Osobowość:
  osoba odważna, posiadająca moc i wewnętrzny spokój, dojrzałe usposobienie, dobrą samokontrolę

  Sytuacja:
  taka, która jest właściwie kierowana i za którą ktoś jest odpowiedzialny

  POWIĄZANIA ASTROLOGICZNE
  Podobieństwo do Marsa i znaku Lwa.