Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
AKCEPTUJĘ

10. Koło Fortuny

Symbole i interpretacja Wielkich Arkanów

      "Co jest na górze - będzie na dole. Bierzmy to i radujmy się!" - mawiał się w średniowieczu. U podstaw tego stwierdzenia leży wiara w następujące po sobie cykle, ciągły ruch, niezauważalne zmiany, które zdają się nadawać magiczny rytm naturze. Pierwszym z takich cykli jest, oczywiście, następstwo dnia i nocy. Nasi przodkowie, którzy nie rozumieli mechanizmu wszechświata, wierzyli, że musi istnieć ręka, której działanie - efekt przemyśleń i woli - powoduje zachodzące zmiany.


KOŁOWRÓT

      To symbol przedstawiony w środku karty Wielkich Arkanów, zwanej Kołem Fortuny. Nie jest to zwyczajne koło, ale kołowrotek - narzędzie stosowane dawniej do przędzenia lnu i konopi, używane jeszcze w Indiach i w niektórych krajach północnej Afryki. Jest to także kołowrót mocowany w starych studniach do pobierania wody. Związek pomiędzy studnią, a kołem odzwierciedla ruch cykliczny albo następowanie ciągłych zmian symbolizowanych przez Koło Fortuny: koło jest uruchamiane ręcznie, najpierw opuszcza puste wiadro w dół studni, a potem wyciąga wiadro z wodą na górę - kołowrót musi działać w dwóch kierunkach.
      Studnia jest znaczącym symbolem. Przedstawia zdolność człowieka do wykorzystywania tkwiących w nim niewyczerpanych, wciąż odnawiających się źródeł życia. Tak samo ręcznie trzeba obrócić kołem, aby zaczerpnąć wodę ze studni, jak i sięgnąć do wnętrza człowieka poprzez kontrolowanie woli, myśli, czynów. Ale skąd się bierze wyrażanie woli, myśli i czynów?


LOS I PRZEZNACZENIE

      One są w człowieku, są nim, są znakiem jego przeznaczenia. Taki jest też w tym przypadku kontekst znaczeniowy słowa "fortuna", czyli zmienny los, przypadek. Ale Koło Fortuny nie jest kołem przeznaczenia, lecz kołem losu. Nie można pominąć tej subtelnej różnicy.
      W rzeczywistości, ponieważ koło jest poruszane ręcznie, nabiera tu znaczenia wolna wola. Człowiekowi dany jest wybór: działać, to znaczy chwycić drążek i poruszyć koło swojego losu, lub nie robić nic. Innymi słowy, poprzez wprawienie w ruch Koła Fortuny człowiek włącza się w odwieczny cykl życia. Ingeruje w cykl przyczynowo-skutkowy, który zgodnie z tą kartą, obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a podobnie do ruchu zodiaku i ciągłego obrotu rzeczy, który zaczyna się ewolucją, czyli rozwojem (przedstawiony w postaci małpy z prawej strony koła , z głową i ciałem zwróconym do dołu). Umieszczone na szczycie koła tajemnicze zwierzę jest niczym innym, jak sfinksem wpatrującym się w wieczny obrót rzeczy, którego jest świadkiem.


CZYTANIE KARTY

      W rozłożeniu karta Koła Fortuny przedstawia sytuację życiową, która może rozwijać się pomyślnie lub stać się początkiem procesu cofania się albo komplikacji.
      Chodzi o fakt lub zdarzenie, które, choć ma miejsce obecnie, jest rezultatem naszych przeszłych działań, albo są to okoliczności, które mogą ulec zmianie pod wpływem naszej interwencji.
      W każdym przypadku karta ta powinna zachęcać nas do działania, a także aktywnej, świadomej, bądź nieświadomej odpowiedzialności za sytuację, okoliczności lub zdarzenia, których doświadczamy. Czasem mówi również o tym, że nie powinniśmy nic robić i pozostawić rzeczy swojemu biegowi.
      Karta ta zawsze oznajmia nam, że - w miarę rozwoju okoliczności - możemy w przyszłości znowu postępować zgodnie z naszymi życzeniami.

INTERPRETACJE KARTY KOŁA FORTUNY

Znaczenia pozytywne:

 • ewolucja
 • korzystna zmiana
 • sprzyjające okoliczności
 • postęp
 • pozytywny wynik
 • krótkotrwały sukces
 • możliwość działania lub interwencja w bieg zdarzeń.
 • Znaczenia negatywne:

 • spoglądanie wstecz
 • regresja
 • niestabilność
 • niebezpieczeństwo
 • niepewność
 • strata
 • błądzenie (dopuszczenie do zaistnienia pewnych zdarzeń).


 • ATRYBUTY: KOŁO FORTUNY
  karta tarota Koło Fortuny Dziesiąta karta Tarota

  Litera:
  I i Y

  Numer:
  10

  Znaczenie:
  ewolucja, inwolucja, zmiana

  Słowa-klucze:
  myślenie, podejmowanie działań, rozwijanie się

  Sytuacja:
  właśnie ulega zmianie - ktoś może zadziałać lub przeszkodzić, zmieniając bieg wydarzeń; powinna być pozostawiona własnemu biegowi do końca.

  POWIĄZANIA ASTROLOGICZNE
  Podobieństwo do znaku Panny oraz Słońca i Księżyca (jako odniesienie do dnia i nocy).