Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
AKCEPTUJĘ

12. Wisielec

Symbole i interpretacja Wielkich Arkanów

      Jest wielka różnica pomiędzy odejściem, gdy ma się poczucie zupełnej pewności, a poddaniem się obojętności, lenistwu, pasywności, rezygnacji, wyobcowaniu czy stagnacji. Można porównać tę sytuację do przeciwstawienia wiary, która przenosi góry, ze zwątpieniem, które zżera duszę, mrozi i paraliżuje.


      Ten, kto zrozumie, że poprzez szlachetność, szczodrość i siłę miłości - największe na świecie energie, jakie nosimy w sobie - możemy kontrolować nasze myśli i czyny, a także kształtować oblicze Ziemi i Nieba - temu będzie wolno być sobą. Znajdzie się w pierwotnym centrum, w którym łączy się cała energia, z którego wypływa do wszystkich zakamarków życia i do którego powraca. Z drugiej strony, osoba, która godzi się być ofiarą swych myśli i działań - pozostaje więźniem samej siebie i swego przeznaczenia.


POWIESZONY CZY WISZĄCY?

      Różnica pomiędzy odejściem a ugrzęźnięciem, to tak, jakby porównać osobę, która bawi się swobodnym zwisaniem z gałęzi, z człowiekiem powieszonym. Pierwsza sytuacja jest wynikiem wolnego wyboru, druga - ograniczeniem, przymusem.
      Dlaczego zatem ta karta nie nazywa się Wiara, Odejście lub Zaufanie? Czyż nie było by bardziej logiczne, aby to karta Wiary lub Zaufania następowała po karcie Mocy? Należy tutaj wspomnieć o powszechnym w średniowieczu zwyczaju wieszania kryminalistów (złodziei, morderców) na szubienicy. Tak więc być powieszonym albo wiszącym w efekcie oznacza to samo: normalny bieg życia człowieka został zawieszony, zatrzymany.
      W dzisiejszych czasach można być zawieszonym w czynnościach, usuniętym z zajmowanego stanowiska, mogą być człowiekowi odebrane tytuły, a nawet może on utracić pracę. Mówimy też, że można "trzymać się każdego słowa", w znaczeniu słuchania i wypełniania rygorystycznie czyichś poleceń czy litery prawa. Wyrażenie "uwiesić się na kimś" oznacza całkowite uzależnienie się od drugiej osoby. Jeżeli mówimy o kimś, że jest nieczuły lub zobojętniały, to często mamy na myśli człowieka, którego wolność i pewność siebie zostały narażone na szwank, a wolna wola zagrożona.


KOŁYSANIE I RYTM

      Wisielec kołysze się na wietrze zawieszony nad nicością. W tej sytuacji słowa "kołysać się, huśtać" nabierają negatywnego znaczenia, bliskiego słowom: wahać się, wątpić, obawiać się, być niepewnym, jaką decyzję podjąć, błąkać się, miotać w ciemności, bez nadziei na rozwiązania.
      Zgodnie z powszechnie znanym dogmatem religii chrześcijańskiej - wahać się, ociągać lub nie móc podjąć decyzji, oznacza "ulegać pokusie", tutaj: być ofiarą czyjejś opieszałości , braku odwagi, siły woli, determinacji, charakteru.
      Ktokolwiek jest ofiarą takiej słabości - jest przede wszystkim ofiarą samego siebie i okoliczności występujących w jego życiu. Jest zawieszony. Jednak że słowo "kołysanie" również wskazuje na wahadłowy ruch, rytm oznaczający zarówno uspokojenie, jak i zwodzenie. Tu także pojawia się dwoistość natury karty Wisielca.
      Huśtanie się na huśtawce było bardzo popularną rozrywką w średniowieczu, a przede wszystkim na dworze w Wersalu w XVII i XVIII wieku: siadało się na małej huśtawce zawieszonej na linach, którą ktoś inny popychał lub przyciągał przy użyciu na przykład szala czy chusty.


CZYTANIE KARTY

      Wisielec ujawnia sytuację, w której ktoś jest zmuszony czekać. Czas został "zamrożony", rozwijanie się ciągu zdarzeń i okoliczności zatrzymane, albo bardziej precyzyjnie - znaleźliśmy się w takim okresie naszego życia, w którym nie jesteśmy w stanie podjąć żadnego działania, a będziemy musieli ponieść wszystkie złe i dobre konsekwencje, uczyć się na własnych błędach. Jeżeli pojawia się karta Wisielca, to oznacza, że czasowo jesteśmy wyłączeni z gry życia, gdyż wcześniej tak zdecydowaliśmy albo zostaliśmy do tego zmuszeni.

INTERPRETACJE KARTY WISIELCA

Znaczenia pozytywne:

  • stan spoczynku
  • zaufanie
  • wiara
  • odejście
  • owocne czekanie
  • okres wytchnienia lub przemiany
  • otwarcie się
  • świadomość paradoksu
  • odwrócenie wartości
  • samopoświęcenie
  • nauka na własnych błędach
  • żal, skrucha
  • Znaczenia negatywne:

  • ugrzęźnięcie
  • rozprzężenie moralne
  • lenistwo
  • ofiara błędnych myśli i działań
  • sytuacja zablokowana, bez wyjścia


  • ATRYBUTY: WISIELEC
    karta tarota Wisielec Dwunasta karta Tarota

    Litera:
    L

    Numer:
    30

    Znaczenie:
    odejście, wycofanie się

    Słowa-klucze:
    czekanie, poddanie się, żałowanie, poświęcenie się, odpoczynek, zaufanie

    Osobowość:
    pasywna lub otwarta, nieodpowiedzialna lub nieświadoma, albo ktoś o dużej przytomności umysłu, zdolny do wielkiego poświęcenia

    Sytuacja:
    "zamrożona", czasowo bez wyjścia, ograniczona, w której niezbędne jest poświęcenie się

    POWIĄZANIA ASTROLOGICZNE
    Podobieństwo do znaku Wagi, zwłaszcza do drugiej dekady tego znaku, w której planeta rządzącą jest Saturn.