16. Wieża
Symbole i interpretacja Wielkich Arkanów
Dlaczego karta, na której widnieje trafiona przez piorun wieża i dwie postacie spadające w przepaść, nazywana jest również Domem Boga? Czyż Dom Boga nie powinien być niebem na ziemi, oazą spokoju, miejscem modlitwy i kontemplacji?
Czy zniszczona wieża rzeczywiście może przedstawiać Dom Boga?
W tej sytuacji należałoby zrewidować znaczenie tej karty. Jej nazwa nie koresponduje z obrazem. To tak, jakbyśmy pod fotografią burzy przeczytali podpis, że jest to widok czystego błękitnego nieba i spokojnego gładkiego morza.
Gdzie zatem szukać prawdy? Po raz kolejny należy odwołać się do pierwotnego znaczenia słów i na tej podstawie zrozumieć symbolikę karty.
DOM BOGA
Co to jest Dom Boga? W średniowieczu często nazywano tak klasztory, kościoły lub katedry. Należy zwrócić szczególną uwagę na to ostatnie słowo, które pochodzi od łacińskiego cathedra, a wcześniej od greckiego kathedra, oznaczającego
"siedzenie, pozycję siedzącą lub część ciała, na której się siedzi", oraz "bezczynność, bezruch, schronienie, miejsce postoju, krzesło, tron". Poznając znaczenie greckiego słowa kathedra, możemy wyobrazić sobie, skąd się wzięło używane do dzisiaj określenie katedry, albo szerzej - kościoła jako Domu Bożego.
Zrujnowana wieża symbolizuje nadmierną pychę ludzi, którzy kiedyś budowali wysokie wieże, czasami na wierzchołkach gór, aby być jak najbliżej bogów, przejąć ich moce i przesłać je ku ziemi.
Wieża przedstawiona na ilustracji jest reminiscencją słynnej wieży Babel, której nazwa oznaczała bramę do nieba.
Ale w jaki sposób człowiek chciał zatrzymać boską moc we wzniesionej przez siebie budowli?
DUMA I POKORA
W zodiaku karcie tej odpowiada liczba-litera aein lub eyin (po hebrajsku oznaczającą oko). Oko widzi wszystko, jest oknem lub drzwiami duszy. Jednak czasami człowieka zaślepia duma.
W języku hebrajskim słowa anavah i avah mają ten sam rdzeń i zaczynają się od litery aein: pierwsze to szlachetność i skromność, drugie - zniszczenie i ruina. Anavah oznacza także ziarno pszenicy, czyli pokorę; po łacinie humilis, czyli poniżej lub blisko ziemi (od humus - gleba).
Jak z tego wynika, człowiek nie jest w stanie dosięgać Boga, wspinając się do nieba, ale siejąc i nawożąc ziarna pszenicy (których kształt przypomina oko) w glebie, którą jest on sam.
Tak więc szesnasta karta Wielkich Arkanów uczy nas, że im więcej dóbr materialnych chcemy posiadać, tym bardziej stajemy się ofiarą dumy i jesteśmy narażeni na katastrofę i gniew boży.
CZYTANIE KARTY
Karta ta zawsze zapowiada wstrząs, odwrócenie sytuacji, nieodwołalną zmianę w stanie naszych spraw lub w życiu. Ma dość złą sławę, zwykle wiązano ją z fatum. W rzeczywistości ma oczyszczające i wyzwalające działanie, podobnie jak burza,
pochodząca z zagęszczenia się atmosfery i wzrostu ciśnienia: kiedy przejdzie - czujemy ulgę i świeży powiew.
To prawda, że również możemy zwiastować wydarzenie niszczące, które mu nie będziemy mogli zapobiec. Wydarzenie takie musi nastąpić, inaczej nie byłoby żadnego rozwoju, nic nowego nie zaistniałoby w naszym życiu bez pojawienia się nagłej i dogłębnej zmiany.
INTERPRETACJE KARTY WIEŻA | |
Znaczenia pozytywne: |
Znaczenia negatywne: |
---|
ATRYBUTY: WIEŻA |
Szesnasta karta Tarota Litera: O Numer: 16 Znaczenie: nieodwracalna zmiana Słowa kluczowe: roztrzaskać, przewrócić, obalić, wprawić w zakłopotanie, rewolucjonizm, radykalny zwrot Osobowość: ktoś, kto zaskoczy, spowoduje wstrząs, drastyczny przełom w życiu Sytuacja: całkowita nieodwracalna zmiana, niespodziewane wydarzenie, które każe zwątpić w istniejący układ |
---|---|
POWIĄZANIA ASTROLOGICZNE | |
Podobieństwo do znaku Koziorożca (ambicja i duma) i Urana (wstrząsy). |