Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
AKCEPTUJĘ

13. Śmierć

Symbole i interpretacja Wielkich Arkanów

      To, co widzimy na tej karcie to dwa symbole, które mają złą sławę, ale pod żadnym względem karta ta nie może być interpretowana jako zapowiedź fizycznej śmierci. Nie należy zapominać, że to Tarot jest symbolicznym językiem, rodzajem alfabetu duszy, umożliwiającym lepsze zrozumienie nas samych i odkrycie - poprzez ciąg sytuacji, które jeszcze nie rozwinęły się lub dopiero nastąpią - w jakim miejscu naszego życia znajdujemy się. Kiedy interpretujemy karty, musimy, oczywiście, brać pod uwagę ich symbolikę, ale nie nazbyt dosłownie.
      Tak jak karta Wisielca nie oznaczała wieszania kogokolwiek, tak i karta Śmierci nie zapowiada nadchodzącego zgonu, lecz zmianę, logiczną konkluzję lub zakończenie pewnej sytuacji. Oznacza odwrócenie losu, zmianę, coś nowego, co się wydarzy.
      Pomimo faktu, że od niepamiętnych czasów śmierć była tematem wielu mitów i rytuałów, wciąż pozostaje niewyjaśnioną tajemnicą, fatalizmem losu, jednym z doświadczeń życia, z którym każdy wcześniej czy później, czasem brutalnie, czasem niespodziewanie, ale na pewno się zetknie. Nikt nie może uciec od uczucia nagłego bólu połączonego z fascynacją wobec tej nieodwołalnej fazy człowieczego życia, nazywanej śmiercią.


NUMER 13

      Poprzez stulecia liczba 13 w powszechnym mniemaniu i wierzeniach również była źle postrzegana. Związana jest z nią klątwa. Skąd ona się wzięła?
      Począwszy od czasów rzymskich trzynastka uważana była za pechowy numer i symbol zniszczenia. Z mitologii skandynawskiej pochodzi traktowanie trzynastki jako nieszczęśliwej liczby gości przy stole. A było to tak: podczas uczty w Walhalli pojawił się niespodziewanie Loki, bóg zła, który nie został zaproszony. Wynikła z tego kłótnia, rezultatem której była śmierć Baldera, boga światła.
      Ale najbardziej zły omen trzynastki związany jest z Ostatnią Wieczerzą, na której Chrystus, otoczony swymi dwunastoma apostołami, był trzynastą osobą zasiadającą do stołu. W dodatku Jego ukrzyżowania dokonano w trzynastym dniu miesiąca. Przesąd ten jest silnie zakorzeniony we współczesności, odnosi się do piątku trzynastego dnia miesiąca, roku z trzynastoma księżycami. Stąd brak trzynastego piętra w wielu amerykańskich wieżowcach, a obecności trzynastu osób przy stole lub przebywających w tym samym pokoju przypisane jest nieszczęście. Wszystko to wywodzi się od fatalnej wieczerzy, epizodu z życia Jezusa, opisanej w Piśmie Świętym.
      Jeżeli przyjrzymy się bliżej podstawom, na których opierają się wyobrażenia niebios, bogów, mity starożytności oraz zasady i systemy kalendarzy i zodiaków, zauważymy, że prawie wszystko zamyka się liczbą dwanaście. Podobnie jak 7, również 12 jest jedną z liczb, na których wspiera się astrologiczny system dawnych badaczy, czy to w Mezopotamii, czy w Egipcie, Izraelu, Grecji lub w Chinach. Mamy 12 księżyców, 12 godzin, miesięcy, lat i 12 głównych bóstw. Z tego możemy wnioskować, że w umysłach naszych przodków doskonały porządek rzeczy opierał się na liczbie dwanaście. Porządek ten zostanie zakłócony, a nawet zniszczony, poprzez dodanie jedynki, co czyni trzynastkę.       Oto są prawdziwe powody, dla których liczba 13 źle się kojarzy.


BEZIMIENNE ARKANA

      Trzynasta karta Tarota często była nazywana bezimienną, ponieważ w starożytności uważano, że wypowiedzenie jakiegoś słowa wywołuje dokonanie się tego, co to słowo oznacza lub symbolizuje. Dziś trudno uwierzyć, że wymówienie nazwy jakieś rzeczy spowoduje ukazanie się jej przed naszymi oczami, że zawołanie imienia żywej, mitycznej lub legendarnej postaci zmaterializuje ją lub w inny sposób zaznaczy jej obecność. Jednak przed wynalezieniem pisma wiara taka była bardzo silna. Na tym opierała się i opiera magia. Z tych też powodów ludzie powstrzymywali się przed napisaniem lub wypowiedzeniem nazwy tej karty. Czy nadal powinniśmy się tego obawiać? Z pewnością nie.

INTERPRETACJE KARTY ŚMIERCI

Znaczenia pozytywne:

  • zmiana, transformacja
  • zakończenie
  • wniosek
  • punkt zwrotny w życiu lub w sytuacji
  • żniwa
  • zysk
  • korzyść
  • przewaga
  • zdobycz
  • Znaczenia negatywne:

  • zatrzymanie
  • koniec
  • zerwanie
  • zmiana lub nieprzewidziana trudność wynikająca z okoliczności
  • wycofanie się
  • strata


  • ATRYBUTY: ŚMIERĆ
    karta tarota Śmierć Trzynasta karta Tarota

    Litera:
    M

    Numer:
    13

    Znaczenie:
    zmiana, punkt zwrotny

    Słowa-kluczowe:
    konkluzja, koniec, przełom, żniwa, korzyść

    Osobowość:
    osoba, która kładzie kres sytuacji, czyni radykalną zmianę, zbiera dobre lub złe rezultaty swoich działań

    Sytuacja:
    która dobiega końca, zapowiada niezbędną, nieodwołalną zmianę lub inną korzystną sytuację

    POWIĄZANIA ASTROLOGICZNE
    Karta ta jest wyłącznie związana z Plutonem, jednym z dwóch władców Skorpiona.