0 lub 22. Głupiec
Symbole i interpretacja Wielkich Arkanów
W języku francuskim karta ta ma dziwną nazwę Le Mat, pochodzącą od arabskiego wyrażenia as-sah mat, co znaczy "umarł król", od którego pochodzi termin szachowy kończący partię - "szach i mat". W języku perskim wyrażenie "król" i "gra w szachy" mają taką samą nazwę sah (wymawia się szach), zaś słowo mat oznacza "bez wyjścia, bez nadziei". Innymi słowy - król znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Od czego ucieka osoba przedstawiona na ilustracji?
INWOLUCJA, EWOLUCJA
Mężczyzna na rysunku wcale nie ucieka, ale w momencie, gdy zdał sobie sprawę z beznadziejności sytuacji, postanowił odwrócić się i przystosować do "zmiany kursu", podobnie jak osoba, o której mówiliśmy przy okazji siedemnastej karty Tarota - Gwiazdy.
Cofa się - jest to zmiana prowadząca do regresu ewolucji, co w języku hebrajskim określone jest jako Teshouvah - zarazem powrót, jak i kara. To ostatnie można rozumieć jako wyrok, sankcja, zapłata za błędy. Synonimem więzienia lub zakładu karnego, w którym odsiaduje się wyrok, jest zakład
penitencjarny, od łacińskiego słowa paenitentia - kara, skrucha, którym określa się też cały system odbywania kary orzeczonej przez sąd.
Słowo Teshouvah można połączyć z dwudziestym czwartym heksagramem I-Ching - Powrotem, który jest odnową, powrotem światła po okresie ciemności.
W Księdze Przemian idea powrotu to prawo natury, jakim jest cykliczność, czyli ruch, który sam się wyczerpuje. Nie należy niczego sztucznie przyspieszać, wszystko samo nastąpi w odpowiednim czasie. Takie jest też znaczenie pojęć Nieba i Ziemi.
Postać z rysunku zrozumiała, że aby ewoluować musi wrócić do punktu wyjścia, do swoich korzeni. Dlatego też karta Głupca jest ostatnią, dwudziestą drugą, a zarazem pierwszą kartą Wielkich Arkanów, oznaczoną numerem 0, symbolizującym początek wszechrzeczy, nicość i absolut.
W Biblii napisano, że początek i koniec to jedno. Tak również należy rozumieć symbolikę krzyża, związaną z hebrajską literą Tav, oznaczającą znak, który jest atrybutem karty Głupca. Numer karty 400 w starożytności przedstawiany był jako X, zanim
wpływy greckie zmieniły go na kształt litery Tau, z którego następnie powstała litera T. Jej wyjaśnienie jest następujące: zjednoczenie po okresie rozdzielenia lub połączenie tego, co zostało rozdzielone na początku.
Taka jest właśnie wymowa karty: Głupiec odwraca się, aby powrócić do początku. On nigdzie nie ucieka, nie zgubił się i nie jest szalony. Jest zdecydowany i wie, dokąd zmierza - idzie na poszukiwanie samego siebie.
W swojej torbie podróżnej Głupiec dźwiga świat albo raczej wszystko to, co oznacza dwudziesta pierwsza karta Wielkich Arkanów. Jeżeli naprawdę jest szalony, o czym świadczy nazwa, to jest to rodzaj szaleństwa powiązanego ze Słońcem, dziewiętnastą kartą.
Jest to boska mądrość, postrzegana przez świat jako czyste szaleństwo.
Zwierzę, które biegnie za nim i wygląda, jakby chciało go zawrócić, zatrzymać i ugryźć, nie jest psem, lecz szakalem. Może to być uosobienie Anubisa, egipskiego boga śmierci, który ukazywany był jako człowiek z głową szakala. Nawet śmierć nie jest w stanie
powstrzymać naszego Głupca, który stał się jej równy.
CZYTANIE KARTY
Jeżeli karta Głupca ma numer 22, oznacza to nagły wyjazd, entuzjastyczną inicjatywę, krótką podróż, chwilę szaleństwa, okres przejściowy. Numer 0 - to powrót, regresja, konieczność wycofania się przed podjęciem następnego kroku. Innymi słowy - karta mówi nam, że robimy krok naprzód lub chwilowo wycofujemy się.
INTERPRETACJE KARTY GŁUPCA | |
Znaczenia pozytywne: |
Znaczenia negatywne: |
---|
ATRYBUTY: GŁUPIEC |
Dwudziesta druga karta Tarota Litera: T Numer: 400 Znaczenie: powrót, regresja, wyjazd, ewolucja Słowa-kluczowe: powracać, opuszczać, cofać się, rozwijać się Osobowość: ktoś, kto pada ofiarą niepohamowanych impulsów, kto ucieka, powraca, jest w ruchu, rozwija się Sytuacja: nagła zmiana okoliczności, wyjazd, podróż, okres przejściowy, przeszkody do pokonania, próba realizacji szczytnych zamierzeń |
---|---|
POWIĄZANIA ASTROLOGICZNE | |
Podobieństwo do węzłów księżycowych, które wyznaczają oś inwolucji i ewolucji. |